Navigation

2012 Presentation Day - December 9


2012 saw another fun Presentation Day with some great group displays choreographed by the girls and a chance for all the gymnasts to show their families their routines.

At the end of the display is the much anticipated presentation. At Honda Gymnastics we pride ourselves on the attention given to rewarding our very talented, up and coming gymnasts with a wide range of awards. 

2012 Awards presented to:

Senior Gymnast of the Year Award  
Isabella Wagstaff

2012 Most Improved Gymnast of the year
Lauren Millar
Ruby Gowthorp

2012 Best Attitude and Effort Award 
Maravel Conte
Sophie McKenna 
Anika Kane

2012 Best Team of the Year
Level 1 Intermediate Team at State Club - Bronze Medal at State
Ruby Gowthorp, Emilie Gates, Anika Diancin, Amelia Wingfield, Georgie Shipton.

Encouragement Award:
Medals:

Elle Solferini – Level 4, Nikita Kyrikos - Pre-Level 1, Cameron Graham - Pre-Level 1, April Shepherd - Pre-Level 1, Gemma Hodge - Pre-Level 1, Sarah Hughes-Narborough - Pre-Level 1, Abby Feurtado - Pre-Level 1, Caitlyn Wilson - Development, Callie Binet – Development , Isabella Tilbury - Pre-Level 1, Elyssa Purss - Development, Niamh D’Arcey - Pre-Level 1, Si-Yeon Chung - Pre-Level 1, Polly Drinkwater - Pre-Level 1, Annabelle Gill - Pre-Level 1, Mika Conry – Pre-Level 1, Sophia Horbach - Development, Eliza Roach - Pre-Level 1, Emily Harman - Pre-Level 1, Katya Lal - Pre-Level 1, Zarli Vaughan - Pre-Level 1, Mia Vlouhos - Pre-Level 1, Hayley Winch - Pre-Level 1 , Sarah Brown - Development, Isabelle Simpson – Level 1, Caitlyn Nesbitt - Development, Daniel Greer – Boys Squad , Lara Wingfield - Development, Tomo Bower – Boys Squad, Sarah Nalder – Development, Lucy McKenna – Development , Hannah Percy – Pre-Level 1, Sarah Mooney – Pre-Level , Jasmine Sullivan – Pre-level 1, Tatum Martin – Development, Camille Helie - Recreational, Kylie You - Recreational, Vanessa You – Recreational

Trophy:
Ion Best – Boys Squad, Scarlett O’Leary - Pre-Level 1, Amber Bennett – Pre-Level 1, Brooke Hoffman – Level 1, Renee Murden – Level 1, Philippa Delevaux – Level 2

State Representative Award

Eloise Hornery – Level 1 State
Lydia Vieira – Level 1 State
Magali Noble – Level 1 State
Keeley Noble – Level 1 State
Tara Wilson  – Level 2 State
Jessica Binet – Level 4 State
Jasmin O’Connell – Level 4 State
Leah Williams – Level 5 State
Amy Percival – Level 5 State
Kelly Yan – Level 1 National
Emmanuelle Dahdah – Level 1 National
Chloe Martin – Level 1 National
Chiara Nunes – Level 1 National
Amelia Wingfield – Level 1 National
Georgie Shipton – Level 1 National
Bronte Cormican-Jones – Level 1 National
Taylor Ussher – Level 1 National
Myra Muncey – Level 1 National
Ryanne Coe – Level 1 National
Stephanie Tran – Level 1 National
Emily Pearson – Level 1 National
Holly Nesbitt  – Level 1 National
Ruby Gowthorp – Level 1 National
Anyka Diancin – Level 1 National
Emilie Gates – Level 1 National
Madelynne Binet – Level 1 National
Carla Pitman – Level 2 National
Maravel Conte – Level 2 National
Auria Nunes – Level 2 National
Erica Pittman – Level 3 National
Lauren Millar -  Level 4 National
Olivia Tingay - Level 4 National
Isabella Wagstaff – Level 5 National

And the winning house was: Purple.

Congratulations to all those who received an award this year.